İzmir Özel Anaokulları 16.05.2000

Anaokulu seçimlerinde nelere dikkat edilmelidir?

Anaokulları çocukların eğitim hayatına ilk adımlarını attıkları kurumlardır. Burada edindikleri birikimler, hayatlarının geri kalanını doğrudan etkileyebilecek niteliktedir. Böyle olduğu için doğru anaokulu seçimi çok önemlidir. Çocuğun 36 aylık olması anaokulu seçimine karar vermek için bir başlangıç olacaktır. Verilecek eğitimin niteliği, anaokullarının fiziksel durumları, kullanılacak araç-gereçlerin pedagojik ve sağlık açısından uygunluğu çok önemlidir. Işıkkent Eğitim Kampüsü, uzun yıllara dayalı eğitim birikimiyle, uluslararası eğitim programları ve uzman kadrosuyla İzmirlilere eğitim öğretim hizmeti vermektedir. İzmir özel anaokulları

Anaokullarında ne eğitimi verilir?

İlk okul yaşantısı olarak anaokulları çocuğun okul ve öğrenme algısını oluşturur ve kalıcı izler bırakır. Bu dönemi onlar için en renkli ve keyifli hale getirecek ortamları hazırlamak önemlidir.  Anaokullarının temel işlevi çocukları yaşama hazırlamaktır. Burada verilen eğitim hem oyuna, hem eğlenceye hem de iletişime dayalıdır. Bu nedenle çocuklar anaokullarını sosyalleştikleri, adeta bir oyun evi gibi görerek burada geçirdikleri zamandan büyük keyif almaktadırlar. Merak ve yaratıcılıklarını teşvik etmek için öğrenme ve bilgi edinme sürecinde onlara fırsatlar verilmektedir. İzmir’de özel anaokuluna giden çocukların bilişsel ve motor becerilerinin arttığı görülmektedir. Bununla beraber, anaokulunda verilen temel temizlik eğitimleri çocuğun öz bakımını kendi başına yapabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca çocuklar iki dilli eğitimle burada hem Türkçe hem de İngilizce dil eğitimi de almaktadır. Anaokullarının bütün bu kazanımlarından 36 ayını doldurmuş çocuklar faydalanabilmektedir.

3 yaş anaokulu için erken midir?

Anaokullarında sınıfların düzeninden, teneffüs alanına kadar her şey çocuklara göre tasarlanmaktadır. Oyuncakların tamamı çocukların pedagojik gelişimine uygun olarak seçilmekte ve kullanılan malzemelerin dünyada kabul gören standartlar ölçüsünde olmaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı anaokullarında hayat çocuklar için oldukça kolaydır. Özellikle tuvalet ve lavabolar çocukların fiziksel özelliklerine göre tasarlanmıştır. Bu nedenle 36 ayını doldurmuş bir çocuğun anaokuluna gitmesinde pedagojik açıdan bir sakınca bulunmamaktadır. Daha küçük yaştaki çocuklar için ise kreşler uygundur.

Anaokullarına hangi yaş aralığında çocuklar gidebilir?

İzmir özel anaokulları 36 aylık çocuklara 1. sınıfa başlayacakları zamana değin eğitim vermektedir. Ülkemizde anaokulu yaş aralığı 36-72 ay olarak belirlenmiştir. Anaokuluna erken başlamanın avantajları fazladır. Çünkü İzmir özel anaokullarında verilen eğitimlerde geliştirilen metotlar, aşamalı bir eğitimin ürünüdür. Çocuklar bir önceki yıl edindikleri bilgi birikimini, bir sonraki yıl üzerine katarak geliştirmektedir. Böyle olduğu için anaokullarında süreklilik oldukça önemlidir.

Anaokullarında sosyalleşmek mümkün müdür?

İzmir özel anaokullarının küçük yaştaki çocuklara yapmış olduğu en önemli katkı onu sosyalleştirmektir. Çocuklar evde annesiyle babasıyla ve yakın çevresindeki kişilerle kuvvetli bir bağ kurmaktadırlar. Bu bağ sayesinde evde çocuklar mutlu zaman geçirebilmektedir. Fakat dar bir çevrede yetişen çocuğun sosyalleşmesi çok mümkün değildir. İzmir özel anaokullarına başlayan bir çocuk burada edindiği arkadaşlıklarla sosyalleşme yolunda önemli bir adım atmaktadır. Anaokulunda öğretmen-öğrenci diyaloğu da çok önemlidir. Öğrencinin ev ortamında başlayan ve sözlü iletişim üzerinden gelişen öğrenme alışkanlığı, etkileşimli ve olumlu iletişim temelli bir yaklaşımla desteklenmektedir.

Dil eğitimi kaç yaşında başlamalı?

Yapılan araştırmalara göre dil eğitiminde başarı oranının en yüksek olduğu dönemin erken çocukluk dönemi olduğu ortaya çıkmıştır. Anaokullarında İngilizce artık oldukça yaygın bir dil haline gelmiştir.

Işıkkent Eğitim Kampüsü’nde anaokulunun her sınıfında; biri Türkçe biri İngilizce öğretmeni olmak üzere, aynı anda iki öğretmen bulunur. Bu iki öğretmen; iki dilli iş birlikli öğretim yaklaşımlarını kullanarak, öğrencilerle gün boyu iki dilde etkileşim kurar. Bu yaklaşım, anne ve babanın farklı anadillerine sahip olduğu ailelerdeki uygulamanın bir benzeridir. Bu yöntemle çocuklar yeni bir yabancı dili, yapılandırılmış bir ders olarak değil; o yabancı dili ilk elden deneyimleyerek edinirler. O yabancı dildeki sözcük bilgileri artar, kendilerini doğal olarak ifade etmeyi öğrenirler. Bu yaklaşımın bir parçası olarak, her iki dilde çok çeşitli metinler kullanır ve öğrencilerin hem deneyimlerini zenginleştirmelerine hem de gerçek dünyayla bağlantılar kurmalarına yardımcı olunur.

Anaokullarında beslenme nasıl olur?

Her çocuğun belli başlı alması gereken besin değerleri vardır. Anaokullarında bu besin değerleri göz önünde bulundurularak alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yemek listeleri hazırlanmaktadır. Yemeklerde ana öğünler kadar ara öğünlere de önem verilmektedir. Böylece anaokuluna sabah gelen bir çocuk gün içerisinde bütün besin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bunu yaparken çocukların kendi yemeklerini kendilerinin yiyebilmelerine özen gösterilir.

Anaokulu öğrencilerine öğle yemeği anaokulunda bulunan yemekhanede verilir. Ara öğün ve öğle yemeği listesinin hazırlanmasından okulun beslenme uzmanı sorumludur.

Velilerin, çocuklarının beslenmesiyle ilgili özel bir durumları varsa okula bildirmeleri gerekir. Hijyen ve dengeli beslenme anlayışı nedeniyle, çocukların okula içecek, çikolata, kurabiye, pasta veya kek getirmelerine izin verilmemektedir. izmir özel anaokulları

Anaokulu Ücretleri Ne Kadardır?

Anaokulu fiyatının belirlenmesinde eğitim ücreti ve yemek ücreti ayrı kalemler olarak hesaplanmaktadır. Ödemenin peşin yapılması durumunda indirim uygulanmaktadır. Ödemeyi peşin yapmak istemeyen kişiler için ise 10 taksitlik bir ödeme planı hazırlanmaktadır. Ayrıca, kardeş indirimi bulunmaktadır. İkinci kardeş için eğitim ücretinde %10, üçüncü kardeş için ise eğitim ücretinde %20 indirim uygulanmaktadır. Işıkkent Eğitim Kampüsü’nün güncel anaokulu ücret tablosu internet sitesinde yer almaktadır. Anaokulu ücretleri, Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu tarafından her yıl Mayıs ayı içerisinde belirlenerek, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereği en geç 31 Mayıs tarihine kadar internet sitemizde ilan edilir. 

GALERİ TÜM HABERLER

X