CORONAVİRUS (COVID-19) HAKKINDA BİLGİLENDİRME 16.03.2020

Değerli Velilerimiz, 12 Mart 2020 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya istinaden okullar 2 hafta süreyle, 16-22 Mart 2020 tarihleri arasında tatil, 23-29 Mart 2020 tarihleri arasında da uzaktan eğitim yapılacak şekilde kapatılmıştır. Bakanlığın açıklamalarına göre, Işıkkent Eğitim Kampüsü olarak aldığımız kararları aşağıda sizlere iletmek isteriz. Yaşadığımız bu dönem olağanüstü bir dönemdir, dolayısıyla birçok öngörülemeyen süreci bünyesinde barındırmaktadır. Sizleri şeffaf ve hızlı bir şekilde bilgilendirmeye özen göstereceğiz. Eğitim-öğretimin bundan sonraki sürecini bağlayan MEB veya diğer resmî kurumların açıklamalarını iletemeye devam edeceğiz. Dolayısıyla sizlerden e-postalarınızı düzenli olarak kontrol etmenizi, öğrencilerimize bu süreç içerisinde doğru iletişim üzerinden farkındalık kazandırmanızı, PDR birimimizin gönderdiği açıklamalar dahilinde onlara destek olmanızı, bu mektubun içeriğine dair öğrencilerimizin sorumluluklarını önemsemelerine katkı koymanızı önemle rica eder, sağlıklı ve huzurlu günler geçirmenizi temenni ederiz.

OKULLARIN KAPATILMASI İLE İLGİLİ TANIMLAR VE BEKLENTİLER

• 16-22 Mart 2020 ara tatil olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Nisan 2020’de planlanmış bulunan ara tatilimiz iptal edilmiştir.

• 23-29 Mart 2020’de öğrenciler fiilen eğitim-öğretim faaliyetlerinin sorumlusudur. Dolayısıyla tatil değildir, kendilerinden beklenen çalışmaları yapmak, teslim etmek ve çalışmalara ilişkin beklentilere uygun davranmakla yükümlüdürler.

• Mevcut tarihler arasında öğrencinin evde, istirahat ederek süreci geçirmesine özen gösterilmelidir.

• Zorunlu olmadıkça seyahat edilmemelidir.

• Toplu katılım gerektiren organizasyonlara gidilmemelidir.

• Toplu etkinlik veya kutlama faaliyetlerinin planlanmaması önemlidir. (Doğum günü vb.)

• Ailede herhangi bir gribal enfeksiyon riski veya belirtisi meydana gelmiş ise doktora başvurulmalı ve durum hakkında okul bilgilendirilmelidir.

• Okulun tamamı kapalı olacağından unutulmuş eşyalarla ilgili işlem yapılamayacak ve maalesef destek verilemeyecektir.

SINAVLAR

• İkinci bir açıklamaya kadar sınavlar iptal edilmiştir.

• 13 Mart 2020 Cuma günü okula gelmeyen ve sınava katılım göstermeyen öğrencilerimizin sınavları okulun açılışı itibariyle planlanacak ve telafi uygulanacaktır.

• Sınav takvimi yeniden oluşturulacak ve sınav tarihlerinin belirlenmesinde öğrenme/tekrar ve destek dönemi dikkate alınacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM, ÖDEVLER VE PERFORMANSLAR (16-22 MART 2020)

Tüm bilgilendirmeler e-duyuru olarak velilerimize ve k12net üzerinden de öğrencilerimize yapılmıştır. Süreç içerisinde aktarımlar yapılmaya da devam edecektir.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Anaokulu dışında tüm öğrenciler kendilerinden beklenen çalışmaları zamanında ve yönergeler dahilinde yürütmekle yükümlüdür. Teslimi söz konusu olan tüm çalışmalar okulların ölçme ve değerlendirme prosedürü kapsamında notlandırılacaktır. Çalışmalarını zamanında teslim etmeyen öğrencilerin velilerine bilgilendirme yapılacaktır.

EBA.GOV.TR SİSTEMİNİN KULLANILMASI

K12NET sistemi üzerinden verilecek çalışmalara ek olarak EBA sistemi üzerinde tanımlı bulunan müfredata yönelik çalışmalar ve uygulamaları kullanmayı tercih eden velilerimizin aşağıda belirtilen linkten erişim sağlaması mümkündür.

http://www.eba.gov.tr/ ( 23 Mart 2020 itibariyle aktif olacağını dikkate alınız) EBA sisteminin kullanımına ilişkin yönergeyi de aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://rb.gy/b50xqo

Not: Bu sistem anaokulu için tasarlanmamıştır.

İPTALLER

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ve ülkemizde alınan sağlık tedbirleri doğrultusunda;

1- Okulumuzda düzenlenecek dış katılımlı etkinlikler,

2- Okul içi, şehir içi ve şehir dışı tüm spor müsabakalara katılımlar,

3- Şehir dışı ve yurt dışı tüm geziler iptal edilmiştir.

UZAKTAN ÇALIŞMA

Bilindiği üzere; Milli Eğitim Bakanlığı COVID-19’un yayılmasını engellemek amacıyla okulları iki haftalık süre için kapatma kararı almıştır. Bu kapatmanın amacı etkileşimi mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Tüm çalışanlarımız okulda olmasalar da mesai saatleri içinde ulaşılabilir olacak, gerekmedikçe şehir dışına çıkmayacaktır. Bu dönemde okulda yemek ve servis hizmeti verilmeyecek ve revirimiz kapalı olacaktır.

TEMİZLİK VE DEZENFEKTASYON ÖNLEMLERİ

Kampüsümüzde tüm sınıflar, koridorlar, ortak alanlar, tuvaletler, ofisler, spor salonları ve kütüphane için detaylı dezenfeksiyon işlemleri eğitim öğretime ara verilmesi ile birlikte detaylı olarak yaptırılmıştır. Okullar eğitim öğretime başlamadan önce tekrar dezenfekte edilecektir. Ayrıca genel temizlik uygulamalarımız da bu vesile ile hatırlatmak isteriz;

• Kontaminasyonu engellemek için temizlik personellerinin belirli görev alanları bulunmaktadır.

• Okul genelinde kullanılan temizlik malzemelerinin tümünün MSDS’leri (Material Safety Data Sheet) bulunmaktadır.

• Temizlik görevlileri düzenli olarak kimyasal madde güvenliği ile işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerine tabi tutulmaktadır.

• Temizlik yapılan bütün alanlar renklerle ilişkilendirilerek, temizlik bezleri ve kovaları bu kategorilere göre ayrıştırılmaktadır.

• Yemekhanemiz ve kantinlerimiz her gün servis başlamadan önce Sofra Group görevlileri tarafından, ayda bir kere ortaokul ve lise müdür yardımcılarımız tarafından, senede 2 kere Sofra Group Kalite Departmanı tarafından, senede 1 kere COS Kontrol Firması tarafından, senede 1 kere Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve MEB’in görevlendirdiği heyet tarafından, senede 2 kere Tarım Bakanlığı tarafından ve senede 1 kere MEB tarafından temizlik ve hijyen yönünden denetlenmekte, kontrol edilmekte, kontrol kayıtları muhafaza edilmektedir.

• İçme suyu sebilleri düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.

• Kullanma suyundan alınan numuneler ayda 1 kere İzmir Bölge Hıfzısıhha Enstitüsü Müdürlüğü Test Laboratuvarlarında analiz edilmekte ve analiz raporları incelenmektedir.

• Anaokulu ve ilkokulda kullanılan tüm oyuncak vb. malzemeler düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.

• Yüzme havuzu ve spor alanlarındaki soyunma odaları ve tuvaletler düzenli olarak temizlenmekte, havuza girişte ayak hijyen havuzu bulunmaktadır. Havuz suyu klor sistemi ile temizlenmektedir. Ayrıca, havuz suyundan düzenli aralıklarla örnek alınmakta ve analizler incelenmektedir.

• Anaokulu ve ilkokulda sınıf içlerinde, ortaokul ve lise bölümümüzde ise koridorlarda el dezenfektasyon aparatları bulunmaktadır.

• Servis araçlarının standart günlük temizliğinin yanı sıra haftalık detaylı temizlik ve 15 günde bir tüm servis aracının dezenfektasyon temizlikleri yapılmaktadır.

GALERİ TÜM HABERLER

X