Değerli Velilerimiz,

“Yarınlar İçin Seminerler” başlıklı veli seminerleri serimizin bu yılki ikinci oturumunda “Hayat Becerilerini Destekleyen Ebeveynlik” konusunu Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk ile birlikte ele alacağız. Çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerine yaptığı bilimsel ve uygulamalı çalışmalarıyla tanıdığımız gelişim psikoloğu, klinik psikolog, ebeveyn danışmanı Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk bizlere çocuk ve gençlerin psikolojik sağlığına ve gelişimine etki eden ebeveyn tutumlarını ve çevresel unsurları anlatırken doğru bilinen yanlışlara, akıllardaki birçok soruya yanıt verecek.

Hayat becerilerimiz, yaşamdan keyif ve tatmin alarak yaşamamızın belki de en önemli belirleyicileri olarak karşımıza çıkar. Bu seminerde anne-babaların çocuklarında bu hayat becerilerini nasıl destekleyebileceğini, çocuk yetiştirirken nelere önem vermeleri gerektiğini konuşacağız. Gelişimsel ihtiyaçları karşılanan, sınavlara tutsak kalmadan yaşam becerilerini geliştiren, zorluklarla karşılaştığında yılmayan, öz yeterliliği yüksek, sorumluluk alabilen bireyler yetiştirmek yolunda çok değerli bilgilerle donanacağız. Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk ile gerçekleştireceğimiz seminerin her zamanki gibi anne babalara ve eğitimcilere önemli katkılar koyacağını umuyor, şimdiden çok verimli ve kazanımları yüksek bir seminer olmasını diliyoruz.

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk Hakkında

Ayşe Bilge Selçuk, TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dereceyle tamamladı.

Yüksek lisans eğitimi döneminde, anayasa hukuku profesörü Mümtaz Soysal’ın sosyal araştırma asistanı olarak çalıştı; TBMM’deki danışman kadrosunda görev yaptı. Ardından Avustralya’ya giderek Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bursu ile Melbourne Üniversitesi Psikoloji ve Davranış Bilimleri Bölümü’nden gelişimsel psikoloji doktorasını aldı. Doktorası sırasında Avustralya Aile Çalışmaları Enstitüsü başkanı ve Avustralya Mizaç Projesi’nin baş araştırmacılarından Prof. Ann Sanson’la çalıştı.

Araştırma konuları arasında biliş, eğitimde teknoloji kullanımı, öğretim ve geri bildirim tasarımı, öğrenme analitikleri ve nomofobya önemli yer tutmaktadır.

2003’te Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

2012’de beraber araştırma yaptığı öğrenci ve meslektaşlarını Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı ismi altında bir araya getirdi; burada yürütülen bilimsel ve uygulamalı çalışmaların mentorluğunu üstlendi. Gelişimsel psikolojide profesör olduktan sonra, klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Uzmanlık alanları çocukluk ve ergenlikte bilişsel-sosyal-duygusal gelişim, mizaç-kişilik, psikolojik sağlamlık, ebeveynlik ve mizaca uygun çocuk yetiştirme olan Ayşe Bilge Selçuk, çalışmalarında, çocuk ve gençlerin psikolojik sağlığına ve gelişimine etki eden ebeveyn tutumlarını ve diğer çevresel unsurları inceliyor, bu konularda seminer ve eğitimler veriyor. Bilimsel dergi ve kitaplarda yer alan çok sayıda yayını ve kongre konuşması olan Ayşe Bilge Selçuk, Ana-Babalık: Kuram ve Araştırma kitabının editörlerinden. İnsan doğası ve gelişim süreçleri üzerine kaleme aldığı ilk kitabı İnsan Her Koşulda 2019 yılında, sağlıklı çocuk yetiştirmede anne-babalara düşenler üzerine olan ikinci kitabı Her Koşulda Ebeveynlik ise 2021’de yayınlandı.

Çocukların psikolojik gelişimi ve sağlığına yönelik araştırmaları sebebiyle Ayşe Bilge Selçuk’a 2015-2018’de Queensland Üniversitesi tarafından Onursal Kıdemli Araştırmacı unvanı, 2009 yılında Prof. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Ödülü verildi. Ayşe Bilge Selçuk, toplum ve çocuk için fayda üreten farklı çalışmalara zaman ayırabilmek için Koç Üniversitesi’ndeki akademisyenlik hayatını 2022’de tamamladı. Halen KortoPsikoloji’de psikolog olarak anne-babalar ve ailelerle çalışıyor ve ebeveynlere danışmanlık veriyor.

Program

07 Ocak 2023 Cumartesi, 10.30-12.00

Işıkkent Eğitim Kampüsü, Media İçel Konferans Salonu

10.00 Karşılama - Hoş Geldiniz

10.30 Seminer: Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk

12.00 Kapanış

Kayıt

Seminere katılım ücretsizdir. Katılım için kayıt yaptırılması zorunludur.

X