Değerli Eğitimciler,

Çocuklarımıza en iyi eğitimi vermeye odaklanan; onları geleceğin ihtiyaçlarına göre hazırlamayı kendine misyon edinen bir vakıf okulu olarak eğitimcilerle işbirliği yapmayı her zaman çok önemsiyoruz.

Şüphesiz bizler gelişmeleri yakından takip etmedikçe çocuklarımızın geleceğe hazırlanması da mümkün değil. Bunun için her birimizin üzerine düşeni gerektiği gibi yaptığından hiçbir kuşkumuz yok. Eğitimcilerin her yıl seminerlerimize ve konferansımıza büyük bir ilgi ile katılıyor olmaları da bizleri doğruluyor.

Işıkkent Eğitim Kampüsü olarak 11.’cisini düzenleyeceğimiz Handan Oktar Erken Çocukluk ve İlk Yıllar Konferansında hedefimiz, öğrenmede çok önemli bir dönem olan “erken çocukluk ve ilk yıllar eğitiminde” kilit rol üstlenen öğretmenlerimize bu alandaki uluslararası gelişmeleri aktarabilmek, yaratıcı ve yenilikçi modelleri uygulamalı olarak deneyimleyebilme imkânı sunmaktır.

Bu yıl eğitimcileri, yine çok değerli bir konuşmacı ile buluşturacağız. Dünyanın diğer ucundan, Avustralya’dan gelecek olan konuşmacımız Fiona Zinn “Spaces as Agents for Learning & The Secret Language of Walls” (Öğreten Ortamlar: Duvarların Gizli Dili) konulu konferansımızda öğrenme ortamları üzerine dolu dolu iki gün bizlere bilgi ve birikimlerini aktarırken farklı ülkelerde farklı okullarda yapılan uygulamalardan örnekler sunacak. Önemi her geçen gün daha çok anlaşılan, öğrenmeyi etkin kılan öğrenme ortamları olan, hepimizin uzun vakitlerini geçirdiği sınıflarımızı geleceğin ihtiyaçlarına ve yeni nesillerin değişen özelliklerine göre nasıl farklılaştıracağımız ve nasıl daha etkin kullanacağımız hususunda bizlere çok kıymetli bilgiler sağlayacaktır.

Farklı illerden ve farklı okullardan öğretmenlerimizi buluşturarak bilgi ve deneyim paylaşımına imkân veren bu konferansın, hepimizin ortak arzusu olan eğitim kalitesini artırmaya katkı sağlayacağını umuyoruz. 2-3 Kasım 2019 tarihlerinde 11. kez gerçekleştireceğimiz Handan Oktar Erken Çocukluk ve İlk Yıllar Konferansı’nda eğitimcileri ve eğitim fakültelerinde okuyan geleceğin öğretmenleri öğrencileri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,
Canan Harmancı
Genel Müdür 


2 Kasım 2019, Cumartesi

“Öğreten Ortamlar: Duvarların Gizli Dili”, Fiona Zinn

09.30-10.00 Kayıt
10.00-11.00 1. Oturum: Küçük yaşları özel kılan nedir?
İki Güçlü Öğrenme Stratejisi: Oyun ve Sorgulama
11.00-11.15 Kahve Arası
11.15-12.302. Oturum: Öğrenme ortamının öğrenme sürecindeki rolü nedir?
12.30-13.30 Öğle Yemeği & Okul Turu
13.30-14.45 3. Oturum: Öğrenme Ortamı Analizlerine Bir Bakış
14.45-15.00 Kahve Arası
15.00-15.30 4. Oturum: Soru – Cevap

3 Kasım 2019, Pazar

09.30-10.45 1. Oturum: Duvarlar konuşsaydı bize ne söylerdi?
Sorgulama Ortamının Sürdürülmesinde Belgelendirmenin Önemi
10.45-11.00 Kahve Arası
11.00-12.30 2. Oturum:

Bu durumda öğretmenin rolü nedir?

Son Mesajlar - Soru & Cevap

12.30-13.30 Öğle Yemeği ve Okul Turu
13.30-14.50 Çalıştaylar: Işıkkent Öğretmenleri Paylaşıyor
15.00Kapanış

Çalıştaylar: Işıkkent Öğretmenleri Paylaşıyor

Çalıştay Başlığı

Seviye & Çalıştay Dili

Sunucular

Yeni Dünyaya Hoş Geldiniz

ELC 1

Esra Alemdar - Başak Bakaçhan -Merve Tatuş

Doğada Çocuk

ELC 2

Sibel Tütüncü - Lerzan İskit

Small Groups In The Reggio BCT Classroom

ELC 3 (İngilizce)

Tiffany Hakan - Abigail Demirci

Merak Duvarı

ELC 3

Didem Yokuş

Meraklı Dokunuşlar Atölyesi

ELC Resim

Didem Acar

Öğrenme Her Yerde

Anaokulu-İlkokul

Güneş Uçar - Özgün Kurt

Bir Film Bir Tema

Anasınıfı-İlkokul

Günferi Dikmen - Burcu Çay - Sevinç Gomel - Gökşen Akyol Kızılkaya

Öğrenciler Planlıyor

3. Sınıf

Doğan Çelik - Ayda Patıl - Özge Akşit - Seher Terekeci

İstasyon Tekniğiyle Öğreniyoruz

4. Sınıf

Ahmet Dalan - Özlem Özsoydan -Gizem Ünal - Nihan Tarsus

Same Same But Different

1-4 Sınıflar (İngilizce)

Samantha Tekin - Evan Coate - Sim Topaç

Hareketin Eğitimdeki Yeri

Anaokulu-İlkokul

Bilge Soybakış - Alper Ergül - Okan Ulaş - Nihan Karaca

Tarihteki Ayak İzlerimiz

1-4 Sınıflar Resim

Müge Calame

Müzikli Oyunlar ve Hareket

Anaokulu-İlkokul

Duygu Elgun

Düşünme Rutinleri

Anaokulu-İlkokul

Evrim Yalçın

Öğreten Ortamların Öğretmeni Olmak

Genel

Canan Harmancı

*Çalıştaya katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Konferansa kayıt yaptıran katılımcılara kayıt onay maili ile birlikte çalıştay tercihlerini bildirmeleri için bir link yollanır. Kontenjanı dolan çalıştay otomatik olarak kapanır.

Konferans Özeti

Son yıllarda Malaguzzi tarafından ortaya atılan ‘üçüncü bir öğretmen olarak çevre’ kavramı oldukça dikkat çekmektedir. Bu kavram, dünya üzerindeki erken çocukluk ortamlarının yapım ve tasarım aşamalarını şekillendirmektedir. Belki de artık, geçmişin eğitim sistemlerine biat etmek yerine, gelecekten gelen çağrıyı yanıtlamak ve öğrencilerin eğitim gördüğü ortamların önemini sorgulamak öğretmenler için daha öncelikli bir hale gelmiştir.  

- Öğrenme ortamı, çocuğun öğrenme sürecine katılımını ve sorgulama süreçlerini nasıl etkiler?
- Herkes için daha özgün ve daha esnek bir öğrenme sürecine dahil olmayı sağlayacak ortamları nasıl oluşturabiliriz?
- Öğrenme ortamlarımızın işe yaradığını nasıl anlarız? Bu ortamlar işe yaramadığında neler yapabiliriz?
- Belgelendirme süreci, sorgulama yoluyla öğrenme ortamını nasıl destekler ve bu ortamın sürdürülmesine nasıl katkıda bulunur?

Öğrenme ortamlarına dahil olma süreci tesadüfen gerçekleşmez. Dikkatle inşa edildiğinde, öğrenmeyi pekiştiren, destekleyen ve geliştiren bu ortamlar, aynı zamanda çocuklara ve yetişkinlere birlikte anlayış geliştirme fırsatı sunar. Rinaldi tarafından ‘düşünme laboratuvarları’ olarak hayata geçirilen başarılı öğrenme ortamları, işbirlikçi değerlendirme ve esnek tasarım uygulamalarıyla desteklenmektedir.

21. yüzyılın bireylerini yetiştiren öğretmenlerimiz bu konferansta öğrenmenin yeni dünyasında yeni öğrenme ortamlarına ilişkin ilham veren çok fazla örnek bulacaklar.
Fiona Zinn, Avustralyalı bir eğitim danışmanıdır. Erken çocukluk konusunda, birincil sektörlerde ve hizmet sektöründe 25 yıllık deneyime sahip olan Fiona Zinn, dünyanın farklı yerlerindeki eğitimcilerle önemli çalışmalar yürüterek erken çocukluk pedagojisini, müfredatı ve öğrenme ortamlarını yeniden canlandırmaya çalışmaktadır. İtalya’nın Reggio Emilia projesi aracılığıyla yankı bulan bu çalışmaların büyük bir kısmı, çok çeşitli bağlamlarda yorumlanarak ve deneyimlenerek şekillenmektedir.

Uluslararası okullara kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunan Fiona Zinn, on yıl boyunca University of Melbourne Graduate School of Education’da davetli öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş ve “Reggio Emilia Australia Information Exchange” adlı kuruluşun “Organizasyon Komitesi”ne seçilmiştir. Fiona Zinn, 2004 yılından bu yana, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nda Mesleki Gelişim Eğitmeni, Kurum Temsilcisi, Müfredat Danışmanı ve Atölye Geliştirici olarak görev yapmaktadır.

Uluslararası okullarda yürüttüğü çalışmaların yanı sıra Zinn, Tazmanya Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışarak “Refocus Teaching and Learning in the Early Years Initiative” adlı projeyi geliştirmekte ve yönetmektedir. Bu proje, Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde bulunan 125 anaokulu, ilkokul, çocuk ve aile merkezlerindeki pedagojik kapasiteyi artırmak amacıyla yürütülen geniş kapsamlı bir projedir.  Katılım Ücreti
Öğretmen 450 TL
Öğrenci (24 yaş altı)100 TL

Ücretlere %18 KDV dahildir.
Öğrencilerin öğrenci belgelerini beyan etmeleri gerekir.
İptal talepleri konferans@isikkent.k12.tr adresine yazılı olarak bildirilmelidir. 27 Eylül 2019 tarihinden sonraki iptallerde herhangi bir iade işlemi yapılmaz.

Kayıt ücretine dahil olan hizmetler; İki günlük konferansa katılım, kahvaltı ve öğle yemekleri, kahve molaları, konferans dokümanları, şehir içi servislerdir.

Kayıt işleminin tamamlanmış olması için kayıt ücretinin aşağıda verilen banka hesap numarasına yatırılması, ödemeye dair belgenin e-posta yoluyla konferans@isikkent.k12.tr adresine gönderilmesi gerekir. Tüm katılımcıların kayıt yaptırması zorunludur.

Kayıt İçin Banka Hesap Bilgileri

Hesap SahibiÇimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı Okul İktisadi İşletmesi
Banka AdıGaranti Bankası
Banka Şubesi Bornova Şubesi
Hesap No 6293303
IBAN No TR40 0006 2000 0310 0006 2933 03

Dekont üzerindeki açıklama kısmında aşağıdaki bilgilerin verilmesini önemle rica ederiz. Fatura düzenlenebilmesi için bu bilgilerin tam olarak verilmesi gereklidir.
Kurumsal ödemeler için açıklama: Kurum Adı, Katılımcı Sayısı
Kişisel başvurular için açıklama: Katılımcı TC Kimlik No, Adı Soyadı
Kayıtlarımız dolmuştur. Gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür eder, gelecek konferanslarımızda tekrar birlikte olmayı dileriz.


Sorularınız için bize ulaşın.

E-posta: konferans@isikkent.k12.tr
Telefon: +90 232 462 71 00 dahili 102 ya da 104
Adres: 6240/5 Sok. No:3 Karacaoğlan Mah. Yeşilova İzmir, Türkiye

X